Източник Pariteni
Много от потребителите не са запознати с реда и начина на подмяна на повредени, скъсани или захабени банкноти и монети. Голяма част от тях не знаят, че във всяка търговска банка е възможна подмяна. Подробно процедурата, начина и реда за подмяната им е разписана в Наредба № 18 на БНБ за контрол върху качеството на банкнотите и монетите в паричното обръщение.
Според тази наредба, БНБ и търговските банки подменят повредени пари, които са законно платежно средство, обясняват от Асоциация „Активни потребители“.
Преди подмяна първо се проверява автентичността на парите и след това се извършва самата подмяна. Ако се появят съмнения за фалшифициране или съмнения за умишлено повреждане тези пари се задържат от съответната институция и се предават за експертиза в БНБ, като за задържането им се издава документ.
Неумишлена повреда
Когато има повреди по банкнотите и монетите, които искате да подновите, трябва да сте запознати с определени критерии, на които да отговарят, за да подлежат на подмяна, защото в противен случай се считат за умишлено повредени и се задържат. Критериите обявени в Наредбата са следните:
- банкноти, които са повредени в незначителна степен от нанесени бележки, цифри, черти от молив, писалка, химикалка или друг тип пишещо/печатащо средство;
- монети, които са повредени от окисляване или износване;
- банкноти, повредени в резултат на активирани средства против кражба, за които е установено, че не са обект на престъпление;
Още: Как и къде да сменим скъсана банкнота - Пари - www.pariteni.bg