Устойчиво високата инфлация в последната година и половина принуди все повече хора да търсят начини да спасят парите си от обезценяване, включително и чрез инвестиции. Благодарение на все повече приложения за търгуване на крипто и акции, лесното им използване и бурния растеж на пазарите до края на 2021 г., инвестициите във финансови активи добиха популярност като възможност за по-висока доходност.
От Националната агенция за приходите (НАП) отчитат 42.3% ръст в броя на лицата, които декларират доходи от продажба или замяна на акции, дялове, компенсаторни инструменти, инвестиционни бонове и други финансови активи. Декларираните данни са за 2021 г., като е отчетен 77.5% среден ръст на печалбата от инвестициите във финансови активи. Леко се е увеличила и загубата на инвеститорите – с 1.3%.
Приходната агенция не очаква съществена промяна за тазгодишната данъчна кампания. По повод нейния старт тази седмица от НАП дадоха специални разяснения по темата за Economic.bg.
Кога се декларира притежание?
Физическите лица подават годишна данъчна декларация за притежаваните акции и дялови участия в дружества, място на стопанска дейност, определена база и недвижима собственост в чужбина. Тази информация се декларира в Приложение № 8 на годишната данъчна декларация.
В декларацията не се декларират притежаваните от лицата криптоактиви.
Кога печалбата от търговия с акции и крипто е облагаема?
Доходите на физическо лице от продажба или замяна на акции и виртуални валути за данъчни цели са доходи от продажба на финансови активи и попадат в обхвата на доходите от прехвърляне на права или имущество. Те задължително трябва да бъдат декларирани чрез Приложение 5, таблица 2 и са облагаеми.
Изключение се прави за сделките с дялове и акции на колективни инвестиционни схеми и на национални инвестиционни фондове, акции, права и държавни ценни книжа, извършени на регулиран пазар. Например – необлагаеми са доходите от сделки с акции, извършени на регулиран пазар – в България или в друга държава членка на Европейския съюз и страна от Европейското икономическо пространство (ЕИП).
Доходите от сделки с криптоактиви са облагаеми, освен ако криптоактивите, предмет на сделката, са придобити по наследство.
Как се определя облагаемият доход?
Облагаемият доход от продажба или замяна на финансови активи се равнява на сумата от реализираните през годината печалби, определени за всяка конкретна сделка, намалена със сумата от реализираните през годината загуби, определени за всяка конкретна сделка. Реализираната печалба/загуба за всяка сделка се определя, като продажната цена се намалява с цената на придобиване на финансовия актив.
А в случай на загуба?
Независимо дали резултатът е печалба или загуба, доходите от сделки с финансови инструменти, които не попадат в обхвата на необлагаемите доходи, подлежат на деклариране в годишната данъчна декларация.
Какви документи са нужни?
Към декларацията не е нужно да се прилагат специални документи, доказващи реализирания доход. В същото време обаче лицата следва да разполагат с такива. Когато действат чрез инвестиционни посредници, това могат да бъдат справки, които те предоставят на физическите лица за извършените сделки.
Всички документи, относими към реализирания доход, следва да се съхраняват 5 години след изтичане на давностния срок за погасяване на публичното задължение, с което са свързани.
Още: Как се облагат в България инвестициите в крипто и акции (economic.bg)