През последните години страната ни се намира в демографска криза, което неминуемо се отразява и на броя на работниците и служителите в България. Наред с това, обемите продукцията за производство в големите фирми се увеличава ежедневно, което от своя страна налага производственият процес да бъде удължавам, като дори на места той се превръща в непрекъсваем.
Естествено е, че за да бъдат обслужени тези процеси, работещите в предприятията следва да бъдат планирани на отделни работни смени, които следва да са планирани по начин, осигуряващ нормалната продължителност на работното време и възможност на работещите да отпочинат от работния ден. Всички тези изисквания са уредени в законите на страната ни, като д-р Тодор Капитанов, експерт в сферата на трудовото право, разяснява подробно в настоящата статия.
Както работата на смени, така и сумираното изчисляване на работното време, са генетично свързани с разпределението на работното време, което се установява с правилника за вътрешния трудов ред в предприятието. Затова редуването на смените, както и сумираното изчисляване на работното време, също се регламентират в правилника за вътрешния трудов ред. Тази регламентация е необходимо правно условие за установяване на сумирано изчисляване на работното време.
Наред с това, едновременно с установяването на сумирано изчисляване на работното време, работодателят „утвърждава поименни графици“ за периодите на изчисляването му, които се съхраняват най-малко 3 години и се държат на разположение на контролните органи на местата, на които се полага трудът.
Още: Как се формират работните графици при работа на смени - Работа - www.pariteni.bg