Източник Ecomomy
На 5.8.2022 г. бяха обнародвани промени в Кодекса на труда (КТ), повечето от които влязоха в сила със задна дата- считано от 1.8.2022г. Промените целят да адресират определени социални въпроси, касаещи служителите, и са част от един от последните актове, гласувани от 47-то Народно събрание.
Промените касаят основно следните въпроси:
1. правото на служителите да сключват втори трудов договор с друг работодател;
2. нови задължения на работодателя за информиране на служителите по въпроси, касаещи трудовите правоотношения;
3. въвеждане на нов максимален срок на изпитване за служители на краткосрочни договори;
4. законово регламентирана възможност на служителите да предлагат промени по трудовите си правоотношения и задължение на работодателя да се мотивира в случай на отказ;
5. зачитане на времето на задължително обучение за работно време;
6. право на отпуск за родители, чиито деца са карантинирани;
7. нов вид отпуск за бащи на деца до 8-годишна възраст.
Ребека Клейтман, Мениджър, Адвокат, Адвокатско съдружие „Ърнст и Янг“, прави кратко обобщение на гласуваните промени:
1. Разширяване на възможността за сключване на втори трудов договор
С новата промяна на чл. 111 от КТ забраната за полагане на допълнителен труд при друг работодател може да се уговаря само по причини, които включват съображения за защита на търговска тайна и/или предотвратяване на конфликт на интереси. С оглед на това, изглежда, че работодателите ще следва да имат мотивирани обяснения в случаите, когато наложат подобно ограничение.
В тази връзка все пак следва да се има предвид, че сключването на втори трудов договор с конкурент, дори и при липса на забрана, се приема от съдебната практика като нарушение на задължението за лоялност на служителите спрямо работодателя, така че на служителите се препоръчва внимателно да оценят всеки един случай преди да договорят второ трудово правоотношение независимо дали договорът им включва забрана за такова или не.
Още: Кои промени в Кодекса на труда касаят Човешките ресурси? - Economy.bg