Източник: БТА
Със свое решение служебното правителство призна схемата за електронна идентификация, разработена от „Евротръст технолъджис“ АД и възложи на министъра на електронното управление да уведоми Европейската комисия. Това съобщи пресслужбата на Министерския съвет.
Схемата за електронна идентификация, разработена от „Евротръст технолъджис“ АД, премина през партньорската проверка на държавите членки на Европейския съюз, както и през проверка, извършена от междуведомствен екип, специално назначен за целта.
В правителственото решение се посочва, че средствата за електронна идентификация, издавани в рамките на схемата, трябва да бъдат интегрирани със Системата за електронна идентификация, изградена и поддържана от Министерството на електронното управление и с националния eIDAS възел, съгласно Закона за електронното управление.
С признаването на схемата ще се създадат условия за сигурна електронна идентификация на българските физически и юридически лица при заявяване на електронни административни услуги; ще се осигури взаимодействие по електронен път между гражданите, бизнеса и публичните органи в България; ще се увели ефективността и ползването на обществените услуги; ще се гарантира правната сигурност при електронните трансакции, а също така ще се осигури достъп и до трансгранични онлайн услуги, предоставяни от органите от публичния сектор на територията на Европейския съюз.
БТА припомня, че в средата на април служебното правителство създаде Съвет по цифровото десетилетие. За негов председател бе определен министърът на електронното управление, който осъществява държавната политика в областта на информационното общество и информационните технологии във взаимодействие с другите органи на изпълнителната власт.
Досегашното разпокъсано и несинхронизирано изпълнение на различни мерки и проекти в държавите членки показа, че подходящият и ефективен начин за справяне с предизвикателствата и постигане на цифровата трансформация е централизираният и координиран подход, с точно определени и ясни цели и принципи, и с активното участие на самите държави, се посочваше в мотивите на решението.