Източник Investor
България се присъединява към почти половината държави от Европейския съюз, които могат да издават т. нар. стартъп визи, след като приетият в края на февруари Закон за изменение и допълнение на Закона за българското гражданство бе публикуван в последния брой на Държавен вестник.
С преходните и заключителните разпоредби на текста се въвеждат изменения и допълнения на Закона за чужденците в Република България, едно от които е създаването за пръв път на законова регламентация на т.нар. Стартъп виза (Startup Visa) – основание за пребиваване в страната на чуждестранни предприемачи, с цел развитие на високотехнологичен и/или иновативен проект.
Благодарение на новото законодателство чужденци, граждани на трети страни, които искат да развиват високотехнологичен и/или иновативен проект в България, ще имат възможност за бърз достъп до продължително пребиваване в страната. За целта те ще могат да кандидатстват за издаване на сертификат от Министерството на икономиката за такъв тип проект (наречен Стартъп виза). След снабдяването с виза за дългосрочно пребиваване тип D заявителите следва да са станали съдружници или акционери, притежаващи повече от 50% участие в българско търговско дружество, чийто предмет на дейност е заявеният при издаването на сертификата.
Стартъп визата не е обвързана с изисквания за минимално финансово вложение – рaзмepът нa ĸaпитaла на дpyжecтвo, пpeз ĸoeтo щe ce ocъщecтвявa cтapтъп пpoeĸтът, ще бъдe бeз знaчeниe. Няма необходимост и от разкриване на определен брой работни места за български граждани. По този начин значително се улеснява възмoжнocтта нa пpeдпpиeмaчи oт cтpaни извън EС дa cтapтиpaт бизнec в Бългapия.
Още: България вече официално може да издава стартъп визи - Investor.bg